Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo najbogatiji šef države u Evropi * Premijer zna ko su nalogodavci i gdje se kriju * Ministar žmuri na probleme * Radonjić nema rezultata, ali ima rodbinu u Vladi * Ruska uniforma ”osjeća” umjesto vojnika * Milo najbogatiji šef države u Evropi * Veče prkosa, pobjede i emocija
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ognjen Jovović, predsjednik Udruženja Bjelopavlić:
– Ministar Damir Šehović treba da smijeni direktoricu danilovgradske gimnazije Natašu Latković zbog uništenja profesije prosvjetnog radnika i ukidanja ćirilice.

Vic Dana :)

Fata poslala malog Mujicu u trgovinu po hljeb i mlijeko i dala mu krupnu novčanicu, pa kad se mali vratio i stavio kesu na sto, Fata ga upita:
- A gdje je kusur?
Mujica neuvjerljivo ispali:
- Nema... kupio si žvake...
Fata ga oštro pogleda:
- Otkad s‘ to žvake 5 maraka?
Mujica slegne ramenima:
- Nemam pojma, i ja sam u šoku!
- Sine gledaj kad se ženiš da bude lijepa, pametna, vrijedna.
- Gledam ćale, al‘ gledaju i one.
Zakasni Perica na čas pa ga pita učiteljica:
- Perice, zašto si zakasnio na čas?
Perica:
- Kasno sam krenuo od kuće!
Učiteljica:
- Zašto nisi krenuo ranije?
Perica:
- Bilo je kasno da krenem ranije!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Lov i ribolov KONTROLA UNOŠENJA I ŠIRENJA INVAZIVNIH STRANIH VRSTA JEDAN OD NAJVEĆIH IZAZOVA ZAŠTITE PRIRODE U EVROPI
Jadransko more Velika četvorka uliva strah Invazivne unesene vrste su organizmi koji se slučajno ili namjerno unose u prirodnu sredinu, gdje se inače ne nalaze, s ozbiljnim negativnim posledicama za novo okruženje
Dan - novi portal
Invazivne vrste ne ugrožavaju samo more, već je njihovo širenje, često uz negativne konotacije po ostali živi svijet i ekonomiju, i te kako prisutno i na kopnu, čulo se na radionici koja je na ovu temu održana 15. maja u kotorskom Institutu za biologiju mora (IBM).
Invazivne unesene vrste su organizmi koji se slučajno ili namjerno unose u prirodnu sredinu gdje se inače ne nalaze, s ozbiljnim negativnim posljedicama za novo okruženje. One predstavljaju glavnu prijetnju autohtonim vrstama u Evropi (svake godine nanose štetu vrijednu milijarde eura evropskoj ekonomiji).
Po riječima dr Jakova Dulčića sa splitskog Instituta za okeanografiju i ribarstvo (IOR), primjer za to u Hrvatskoj je alepski bor (pinus alepsensis) koji se toliko razmnožio da je sa insektima koje je doveo u okolinu Splita, ugrozio brdo Marjan.
-Divlja svinja na dalmatinskim ostrvima ugrožava život domicilnog stanovništva zbog njihovog socijalnog i ekonomskog statusa. Na Cresu je izuzetan problem jer napada mlađ jagnjagi od čega stanovnici, pored turizma, jednim dijelom egzistiraju i žive, kazao je Dulčić na radionici prenosi Radio „Kotor”. Upozorivši da stranu vrstu gotovo nikada nije moguće ukloniti iz staništa u kojem se proširila, osim na ostrvima, te na ograničenim djelovima kopna na kojima se još nije široko rasprostirala, podsjetio je da je u 2014. godini donesena uredba Evropskog parlamenta i vijeća o spriječavanju i upravljanju unošenja i širenja stranih vrsta koja reguliše problematiku invazivnih stranih vrsta na teritoriji država članica EU.
-Ne smiju se namjerno unositi, držati i uzgajati strane vrste koje izazivaju zabrinutost u Uniji, a Evropska komisija je izdala brošuru o svih 49 invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u EU, rekao je Dulčić na prezentaciji na temu „Invazivne i unesene vrste u Hrvatskoj - implementacija zakona i iskustva“, u okviru koje je predstavio tezu „Egzotične ribe u Mediteranu i Jadranu, velika četvorka - postoje li razlozi za zabrinutost“.
Među „velikom četvorkom“ nalaze se: plavi rak (Callinectus sapidus), invazivna vrsta u Sredozemnom moru, prisutan u Jadranu već duže vrijeme, ali se njegova populacija tek nedavno počela brojčano povećavati i širiti prema srednjem Jadranu. Jestiv je i stoga potencijalno privredno važna vrsta. Smatra se da je u južnom dijelu Jadrana već uspostavio svoju populaciju, naročito u albanskim i crnogorskim vodama. Lakonogi rak (Percnon gibbesi) - invazivna vrsta u Sredozemnom moru. Prisustvo ovog raka nedavno je dokazano na Jadranu, uz naglasak da je izgleda već uspostavio svoje populacije u južnom i srednjem dijelu Jadrana. Radi se o priobalnoj vrsti koja obitava u plitkom moru, često pod kamenjem i u procijepima. Ovaj desetonožni rak dostiže polnu zrelost pri dužinama od 15 do 16 milimetara. Srebrnopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus) - lesepsijski migrant i invazivna vrsta u Sredozemnom moru. Kada je ugrožena, naduva tijelo i izgleda poput kugle. Izrazito je toksična (sadrži jaki termostabilni neurotoksin - tetrodotoksin) i konzumacija može biti fatalna. Može narasti do 110 centimetara i mase oko sedam kilograma. U zemljama EU zabranjena je konzumacija mesa svih vrsta iz porodice Tetraodontidae (četverozupke). Plavotačkasta trumpetača (Fistularia commersonii) je lesepsijski migrant i invazivna vrsta u Sredozemnom moru. Živi samostalno ili u grupama, uglavnom blizu podvodnih grebena. Pretpostavlja se da je ova vrsta uspostavila populaciju u južnom dijelu Jadrana. Može narasti do 160 centimetara ukupne dužine.
Navodeći da je kroz projekat Evropske unije „DAISE“ na području Evrope zabilježeno više od 11.000 stranih vrsta, Dulčić je precizirao da je trenutno aktuelna baza podataka stranih i invazivnih vrsta na nivou Evrope „FASIN“, koji sadrži podatke za više od 14.000 stranih vrsta u EU. Kontrola unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta i smanjivanje njihovog uticaja na značajne vrste i cjelokupne ekosisteme, danas je, kako ocjenjuje, jedan od najvećih izazova zaštite prirode u Evropi. Strani organizmi, ističe, dovoze se često i putem prsa brodova koje predstavljaju prostor za prolaz balastnih voda, a u Hrvatsku je uvezeno 113 morskih vrsta.B.M.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"